Přejít na článek: Mýty o koučování

Mýty o koučování

20. duben 2020
aneb nevěřte všemu, co psali / říkali ...

O koučování můžete slyšet různé, často ne příliš lichotivé, věci. Jaké polopravdy a mýty se o koučování šíří nejčastěji? 

Sama jsem byla konfrontována s těmito mylnými představami o koučinku:

1. Nepotřebuji kouče, koučuji se sám.

Po praktické stránce nelze dosahovat stejných efektů pomocí sebekoučování, jako pomocí kouče. Do tzv. "slepých míst" v mysli se člověk sám nedostane. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že pomoc druhé osoby má nesrovnatelně účinnější efekt, než snaha o sebekoučování. 

2. Kouče nepotřebuji, na to abych si popovídal, mám přátele.

Účelem přátelských konverzací je sdílení příběhů, odreagování se, popovídání si, často bez hlubšího významu. Účelem koučovacích konverzací je rozvoj potenciálu a dosahování cílů. Jedná se o dvě naprosto odlišné konverzace s jiným záměrem. Ačkoliv vás přátelé vyslechnou, v přátelských konverzacích dochází k efektivnímu seberozvoji málokdy.

3. Koučové za vás rozhodují a říkají, co máte dělat.

Koučování není poradenství. Kouči rozvíjejí potenciál klientů pomocí kladení silných otázek, aktivního naslouchání a přímé komunikace. Rady klientům jsou dokonce jednou z koučovacích chyb. Často v rámci rozhovoru pracuji s návrhy a nabídkami, v jakých směrech by klient mohl uvažovat příp. jaké alternativy by mohl prozkoumat. Nikdy mi ale prvoplánově nejde o to ovlivnit, jak rozhodnutí koučovaného nakonec dopadne.

4. Stačí se naučit metodu a je ze mě kouč.

To je pravda, metodu se musí naučit každý, kdo chce být koučem. Různí lidé mohou ale používat tytéž metody podle svých zkušeností, nápadů a přesvědčení úplně jinak, což pak vede k různým výsledkům. Ačkoliv je koučování neregulovaná profese, koučem se nemůže stát každý. Na koučování je především třeba mít vyzrálou a vyrovnanou osobnost. Je potřeba projít výcvikem a celoživotně na sobě pracovat. Koučování se nelze naučit z knih. 

5. Čím déle s koučem pracuji, tím víc jsem na něm závislý.

Dle mé zkušenosti je tomu přesně naopak. Čím déle s koučem pracujete (se mnou obvykle 3-6 měsíců), tím více jste se v sezeních naučili používat nově vypracované způsoby myšlení. Ti klienti, kteří se na začátku "potřebovali" setkávat i několikrát týdně (což mě stálo nemalé úsilí jim vymluvit), si postupem času intervaly mezi sezeními sami neustále prodlužovali. Ještě se mi nestalo, aby se nějaký klient na mě stal závislým... 

 

Jak to vímáte vy? Slyšeli jste něco obdobného? Budu ráda, když napíšete a třeba se sami přesvědčíte, že se opravdu jedná jen o mýty.