Přejít na článek: Co koučink je a co není

Co koučink je a co není

6. duben 2020
Jaké je místo koučinku mezi ostatními metodami a postupy zaměřenými na rozvoj člověka? Jak se vyznat v tom, co koučink je a co není?

Koučink se stává velmi populárním a stále užívanější výrazem, pokud se diskutuje o moderních metodách osobního rozvoje. Jako vše moderní, i výraz koučink používáme a ne vždy si dokážeme jasně představit, co se pod ní skrývá. Často je zahalen do jakéhosi mystična až okultismu, někdy se koučinkem označuje individuální poradenství, některé formy terapie či mentoring.

Koučink je prokazatelně účinná metoda, která se stala samozřejmou součástí rozvojových programů ve společnostech v nejvyspělejších západních zemích, zejména anglosaských. Je přirozené, že se ve stále větší míře stává doplňkem palety služeb mnohých vzdělávacích a poradenských společností, ale i profesionálů.

Dávno již neplatí, že koučink je využívá pouze ve sportu a businessu jako nástroj pro zvyšování výkonu. Koučink proniká čím dál tím více do osobní oblasti ve formě life koučinku nebo work-life balance koučinku.

Definice koučování

Pojďme se nyní podívat na samotný výklad pojmu KOUČINK. Termín pochází z anglického slovesa coach (trénovat, vést). Pochopení podstaty koučování ulehčuje i metafora kočího (v angl. coach) nebo dostavníku – jako prostředku, pomáhajícího dostat se důležité osobě pohodlným způsobem z místa, kde právě je, na místo, kde chce být. 

Americká komunita Coachville (kterou založil Thomas Leonard – zakladatel ICF) koučování definuje jako "konverzaci, ve které kouč pomáhá hráči (klientovi) hrát jeho hru lépe a vyhrávat ji podle klientových vlastních pravidel". Koučování zde vychází z herní metafory – tedy z teze, že cokoliv v životě se dá hrát jako hra.

Koučování je ovlivněno a do jisté míry také vychází z řady jiných oborů, ať už se jedná o teorie vzdělávání dospělých, přístupům věnujícím se motivaci nebo emoční inteligenci, stejně jako Teorii systémů či NLP. 

Co koučink není

  • Koučink není terapie - koučování se zaměřuje na to, kde se zrovna nacházíte, kde chcete být a co pro to uděláte. Koučování znamená posouvání kupředu, nikoliv analyzování minulosti.
    Koučování se zajímá o to "jak", nikoliv o "proč"
  • Koučink není poradenství - Konzultant vykonává práci za vás, zatímco kouč vás podporuje v tom, abyste práci dělali lépe. Poradce vám poskytuje fakta, zprávy, informace, zatímco kouč využívá rozhovor k tomu, aby vám pomáhal být co nejlepší.
  • Koučink není trénink - Kouč nemá předem stanovený výsledek, který musí splnit, nemá informace ani učivo, které musí předat. V koučování nejsou žádné výsledky, o než kouč usiluje - pouze cíle, které si nastavuje klient sám. 
  • Koučink není mentoring - entorink se zaměřuje zejména na kariérní rozvoj a spočívá v poskytování rad, které vycházejí z vaší zkušenosti. Kouč naopak nepotřebuje konkrétní informace o odborné oblasti svého klienta - naopak - čím méně ví, tím více klientovi naslouchá.
  • Kouč není osobní manager - Přesto že kouč skutečně pomáhá klientovi lépe řídit jeho práci i život, být koučem neznamená být něčím manažerem. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že kouč činí koučovaného klienta zodpovědným vůči sobě samotnému, nikoliv vůči koučovi.

(převzato od NeuroLeadership s.r.o., 2018)

Každá tato metoda má v moderně fungující společnosti své místo a každý z nás má možnost vybrat si, která pro něj bude v danou chvíli nejužitečnější. Pokud Vám v hlavě vrtá červíček zvědavosti, zda by pro Vás nebylo vhodné právě koučování, neváhejte se mi ozvat :).